Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dystrybucja gier cyfrowa/standardowa

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
16 odpowiedzi na ten temat

Ankieta: Jak kupujesz grę, wolisz dystrybucję cyfrową, czy standard (box)? (27 użytkowników głosowało)

Jak kupujesz grę, wolisz dystrybucję cyfrową, czy standard (box)?

1. Cyfrowa (PSN, XBLA, itd) (2 głosów [7.41%])

Procent głosów: 7.41%

2. Głosowano Box (pudełko, okładka, płytka) (22 głosów [81.48%])

Procent głosów: 81.48%

3. Obojętne w sumie. (3 głosów [11.11%])

Procent głosów: 11.11%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1 Hades

Hades

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3541 postów
  •  PSN: HadesHell_

Napisany sob 19 sty 22:10

Właśnie stanąłem przed małym dylematem związanym z grami w dystrybucji cyfrowej, teraz tak rozpowszechnianej i tym, czy lepiej kupić owy tytuł w pudełku czy może jednak zainwestować w kliknięcie na 'kupuję' w którejś z sieci, gdzie bez chodzenia po mrozie i szukania tańszej gry zaoszczędzę na pewno na czasie.

O co dokładniej mi chodzi. Jak wiemy, Sony wraz z pojawieniem się PSP wprowadziło do dystrybucji nośnik danych o nazwie UMD:

Universal Media Disc (UMD) jest formatem dysku optycznego stworzonym przez Sony specjalnie dla konsoli PlayStation Portable. Mieści się na nim do 1,8 GB danych. W odróżnieniu od Minidiscu, ani nagrywarki, ani puste dyski UMD nie są dostępne dla konsumentów, aby powstrzymać nielegalne kopiowanie. [...]

~Wikipedia

Rok temu jak wiemy Sony wypuściło konsolą o nazwie PlayStation Vita (PSV) a w raz z nią dwa nowe nośniki danych, specjalnie zaprojektowane dla konsolki PSV. Jednym z nich jest cardridge z grą, sprzedawany w postaci box z okładką i innymi tego typu pierdołami jak normalna wersja gry na płytce, znana z systemów PS3 czy też Xbox360. Drugim nośnikiem jest karta pamięci która powiedzmy łopatologicznie - poszerza funkcjonalność naszej konsolki o możliwość instalowania aplikacji z PSN (YT, FB, itd) oraz gier (dema i pełne wersje). Teraz właśnie rodzi się mała myśl w mojej głowie jak i pewnie większość z Was zastanawiała się, co lepiej wybrać... owy cardridge czy cyfrowa wersje gry?!

Wracając do PSP. Konsolka w swoich początkach miała lepsze i gorsze dni, dysk UMD został złamany co spowodowało wypuszczenie na rynek konsoli PSP Go która to miała wbudowaną pamięć 16/32GB aby zapobiec rozpowszechnianiu się piractwa na taką skalę, jak pozwalały systemy PSP we wcześniejszych wersjach z nośnikami UMD. Niestety, ale PSP Go nie pozwoliło pograć w dość dużą ilość gier które nie przeniesiono właśnie do cyfrowej dystrybucji i takim sposobem cóż... ograniczało to mocno listę tytułów. Teraz PSV jest bezpieczne, ale co będzie za rok? dwa lata... nikt nie wie, jednak zakładając, że scenariusze się lubią powtarzać jak filmy klasy B, to i PSV nie będzie na zawsze 'niezniszczalne'.

Mój dylemat dotyczy własnie jednej z gier na PSV (na chwilę obecną). Chodzi o Uncharted. Załóżmy, że wezme grę w wersji BOX, będzie fajnie, bo jednak kreci mnie pudełeczko które można wziąć do reki, pomacać, okładkę zobaczyć i sprawdzić książeczkę... jednak, zakładając, że PSV nie jest wieczne i format ten który przyjęto jako cardridge kiedyś ustąpi innemu, nie wiem, czy sens jest inwestowac w nią bo przecież może nie być możliwości pogrania w owego Uncharted na kolejnej konsolce Sony o ile taka będzie, z powodu prostego - może nie mieć możliwości czytania tego cardridge'e z powodu braku czytnika owego 'medium'. Kupując wersję z PSN Uncharted'a mam możliwość odpalenia gry na karcie pamięci, pominę fakt, że karta dołączana do bundle pack'ów PSV o wartosci 4GB to raptem miejsce na 1 gre z PSV i 1 grę z PSX... i zakup kolejnej to około 400zł dodatkowo, ale taka wersja cyfrowa, mimo, że ogołocona z tego co lubię (patrz wyżej) to będzie możliwa do włączenia kiedyś na nowej konsoli Sony jak teraz np na PSV można uruchomić gry z PSP.

Poza tym, patrząc przyszłościowo wydaje mi się, że wersja cyfrowa gry ma większe szanse przetrwania. Przecież to tylko pliki które zawsze, jak nam się skasują, można zassać na nowo i znów i znów i znów... Jak nam uszkodzi się wersja BOX, to cóż, pozostaje kupić nową. Wersje cyfrową mogę ściągać i kasować do woli i to w tym wszystkim jest największym plusem dla mnie jesli chodzi o grę z PSN.

Jakie jest Wasze zdanie?
  • SahHoxexceece, NellieKef, MichaelEi i 2 innych lubi to

#2 sirslavko

sirslavko

Newbie

• Members
  • Pip
  • 444 postów

Napisany sob 19 sty 22:42

Tak na marginesie i trochę z innej beczki... Uncharted jest w PS+ za free.
A teraz już w temacie.
Od zawsze byłem zbieraczem gier a w sumie to bardziej pudełek:)Ładnie się na to wszystko patrzy jak stoi na półce:) Dodatkowo taką pudełkową grę zawsze można sprzedać i później kupić sobie za to kolejną. Cena wersji cyfrowych na PSN niestety często jest nadzwyczaj wygórowana co jest dla mnie nie zrozumiałe, na szczęście chodzi tu o zupełnie nowe gry. Następnie zmniejszono ilość konsol na które grę można pobrać co jest dla mnie z jednej strony zrozumiałe (składanie się na grę w kilka osób troszkę uszczupla portfele wydawcy) a z drugiej jest to totalna bzdura bo różnie w końcu bywa. W takim origin na PC grę można pobrać każdego dnia do końca świata i o jeden dzień dłużej i dodatkowo na każdy komp na którym się zaloguję swoim kontem. Na PSV jest trochę lipa przez kartę pamięci i ciężko coś tu mądrego wymyślić. Hmm właśnie sobie zdałem sprawę z faktu że Borderlands 2 które chciałem kupić na PSN będzie nie sprzedawalne... Chyba jednak zaczekam aż pudełkowa wersja stanieje... :) :) Bez mrugnięcia okiem za to kupiłem w PSN sport champions 2 bo wiem że to jest dość specyficzna gra i chętnie co jakiś czas do niej wrócę. Ale czy warto kupować grę za ponad 200zł? A jak okaże się dziadostwem to co w tedy? Jeśli nie ma super promocji na jakiś tytuł a trzeba liczyć się z wydatkami to raczej stawiam na pudełka. Zawsze można później taką grę puścić dalej w obieg i to jest chyba największa przewaga gier pudełkowych nad cyfrowymi.

#3 Hades

Hades

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3541 postów

Napisany sob 19 sty 22:56

Widzisz, właśnie z PS+ mam Uncharted na PSV i jestem pod wrażeniem tej gry :) Chciałbym ją mieć w kolekcji, jednak jak pisałem wyżej, nie wiem, czy zainwestowac w pudełko i kiedyś nie mieć możliwości pogrania w nią mając na uwadze, że sie popsuć może, czy zainwestowac w cyfrówke i mieć ją za każdym razem kiedy chcę i na co będzie tylko można wrzucić i odpalić kiedyś.

Mam kod PS+ na miesiąc, po miesiącu jednak wolał bym bawić się dalej z Nathan'em ale w wersji bez ograniczeń :)

#4 Accoun

Accoun

Member

• Members
  • PipPip
  • 728 postów

Napisany sob 19 sty 23:58

Poczekaj aż będzie porządnie złamana. Będziesz mógł odpalać gry z PSV, PSP i PSX. Może nawet PS2, jak SONY doda emulację. ;D

Nie wiem, ja tam za dystrybucją cyfrową nie przepadam (tak, mam trochę gier na Steamie, ale w sumie za żadną z nich specjalnie nie zapłaciłem, co nawyżej kupiłem z gazetką jakąś). Zwłaszcza, że nie raz widziałem jak wydawcy okazywali się mało mili dla klientów (hmm...). Co jeśli - nie wiem - dostaniemy niesłusznie bana? W przypadku Steama ban (przynajmniej za czity) jest tylko na grę online - a na konsolach (nie wiem, więc się pytam)?
Co jeśli używanie konta wiąże się z czymś, czego nie chcemy zaakceptować (ostatnio była afera, że Steam ze sklepu stał się "usługą z grami na subskrybcję"). Jaka jest zwykle odpowiedź supportu? "Jeżeli Pan chce, możemy Panu usunąć konto".
W dodatku u takiego Nintendo nawet nie ma kont i jak ci zginie konsola, to błagaj w kogo tam wierzysz, żeby support łaskawie przeniósł licencje na gry na nową konsolę. Patologia po prostu...

Choć niewykluczone, że jestem po prostu paranoikiem. >:<

#5 Public Enemy

Public Enemy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 7074 postów

Napisany nie 20 sty 00:17

Poza tym, patrząc przyszłościowo wydaje mi się, że wersja cyfrowa gry ma większe szanse przetrwania. Przecież to tylko pliki które zawsze, jak nam się skasują, można zassać na nowo i znów i znów i znów... Jak nam uszkodzi się wersja BOX, to cóż, pozostaje kupić nową. Wersje cyfrową mogę ściągać i kasować do woli i to w tym wszystkim jest największym plusem dla mnie jesli chodzi o grę z PSN.

Jakie jest Wasze zdanie?

a) nikt nie powiedział, że nowa konsolka będzie mogła odpalić tą wersję cyfrową z PSV
B) za tych parę lat to mi to lotto czy ta gra będzie działać czy nie, bo i tak nie zechcę do tej gry wrócić...

P.s. Uncharted to dali w tym miesiącu w PS+? Czy w innym? Co dali w tym dla plusiaków?

#6 Astarr

Astarr

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 9187 postów
  •  PSN: Astarr

Napisany nie 20 sty 01:47

UGA i GR są jako "roczne" tytuły. W tym miechu dali Jetset Radio. Co tu dużo mówić - jaki sport taka gra. Rolkarze dostali to na co zasłużyli  ;D

Wolałbym Tonego z PSX niż ten bubel.

Co do tematu. PSV u mnie to będzie prawie sama dystrybucja cyfrowa. Konsola ma być przenośna, a ja mam mieć kilka tytułów pod ręką. Oczywiście jeżeli wyjdzie mnie taniej zakup pudełka to wybór będzie oczywisty. PC praktycznie to samo - wszystko w promocjach lub na stronkach typu keye.pl. BF3 ostatnio kupiłem za 40zł. BL2 za 50zł. Wybór był oczywisty. Jednak gry typu D3, GW2 czy dodatki do WoW chcę mieć w pudełku. Blizz zawsze daje fajne pudła  :)

Jak wygląda sprawa na PS3? PS+ sporo namieszał. Teraz bez podnoszenia tyłka mogę grać w 10 gier. Po prostu odzwyczaiłem się podchodzenia do konsoli. Praktycznie teraz kieruję się tylko i wyłącznie ceną. Przestałem kolekcjonować gry i sporo poszło z nich na allegro. Jednak mam perełki typu BS, BL, DS których na pewno nie sprzedam.

#7 Hades

Hades

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3541 postów

Napisany nie 20 sty 11:41

Ja do dziś mam w swojej kolekcji gry z PSX takie jak seria Tomb Raider, Resident Evil, Final Fantasy 7 i 8 w pudełkach (ogólnie rzecz biorąc pudełka z FF7 w stanie idealnym w swoim czasie szukałem z 6 mscy, bo nie było nigdzie nowych..., ale w końcu sie trafiła nówka za 190zł a było to w 2007r  >:< ) i kilka innych jeszcze. Mam też co by nie było, kolekcjonerkę TR: Anniversary na PC. Do gier z PS2 się nie przywiązywałem, więc żadna nie leży, no może poza samą płytką Tekken 4, bo jak dla wielu było to przejście nie do przyjęcia, to dla mnie to był cud miód i malina!

Lubie się pogapić na nie jak stoją i ładnie wyglądają. Sama kolekcja TR i RES to teraz rarytas w pierwszym wydaniu a takowe właśnie mam, żadne platinum czy inne duperele z re-edycji. Oczywiście format obsługuje PS3, ale nie wrzucam ich na konsolę, np TR1 i 2 jak i RES 1 mimo, że mam wersje pudełkowe, kupiłem na nowo w dystrybucji cyfrowej.

#8 olfeusz

olfeusz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6999 postów

Napisany nie 20 sty 13:15

Wolę fizyczny nośnik bo po przejściu gry mogę go sprzedać i ponoszę wtedy jedynie koszt w postaci różnicy pomiędzy ceną zakupu, a sprzedaży. :P Chociaż do jeszcze niedawna kolekcjonowałem gry. Później zostawiłem sobie te najlepsze, a teraz praktycznie wszystkie mam sprzedane/planuje sprzedać. Jedynie trylogia Uncharted zostanie.

#9 Hades

Hades

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 3541 postów

Napisany nie 20 sty 13:17

Olfeusz, właśnie o to chodzi, że ja też zostawiam jedynie te, które mi wpadają w oko, na pewno kolekcja Uncharted, stąd mój mały dylemat w tym jednak sporym problemie ;)

#10 olfeusz

olfeusz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6999 postów

Napisany nie 20 sty 13:21

Ale u mnie to tylko Uncharted i to głównie przez... multi. ;)

#11 saperman

saperman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2059 postów

Napisany nie 20 sty 18:32

U mnie jest tak, ze zalezy to od gry. Np jakas fifke, gta czy uncharteda nie kupilbym jako gry z cyfrowej dystrybucji, bo takie gry lubie miec na polce. Ale, jesli dostalbym cyfrowa wersje w cenie 50%... czemu nie. Kiedys bylem bardziej wyczulony - wersja namacalna to bylo to. Ostatnio, zwlaszcza po zakupue PS+ uwazam, ze to mniej wiecej jeden pies. Jedyny problem wg mnie to cena. Mam takie przekonanie, ze jesli moge miec cos co dotkne a jest w tej samej cenie to czemu nie?  '8[  Inna sprawa to kompatybilnosc. Szczerze watpie, ze Sony wypusci jakiegos nowego handhelda, ktory nie bedzie mial wstecznej kompatybilnosci z PSV przez kilka nastepnych lat... Kilka lat temu tez mialem taka manie kolekcjonowania gier, ale mysle, ze juz z tego wyroslem. Kupuje, pogram, pozbywam sie. Czy jest to jakas marna gierka, czy Uncharted, nie trzymam w nieskonczonosc. Chociaz... czasmi zaluje pozbycia sie wszystkich fps z dobrych multi, bo czasami na szybko chce sie w cos pograc. To samu z uncharted. A z U3 bylo to do takiego stopnia, ze kupilem ta gre drugi raz...  ^-^

Warto w spomniec, ze nie wiem jak u was, ale ja traktuje handheldy jako dodatek, na ktorym nie skupiam takiej uwagi jak na ps3. Gdy jeszcze mialem psp, nigdy nie jaralem sie kolekcja opakowan. Bylo cos ciekawego w psstore to kupowalem... Zaloze sie, ze sprawa wygladalaby podonie.

#12 olfeusz

olfeusz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6999 postów

Napisany nie 20 sty 18:51

Na uj FIFE trzymać? '8[

#13 saperman

saperman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2059 postów

Napisany nie 20 sty 19:11

Ja nie mowilem nic o TRZYMANIU fify, mowilem o samym fakcie zakupu. Czytanie ze zrozumieniem  ;)

#14 olfeusz

olfeusz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6999 postów

Napisany nie 20 sty 20:03

Upssss, faktycznie. :blush:

#15 Accoun

Accoun

Member

• Members
  • PipPip
  • 728 postów

Napisany nie 20 sty 21:28

W tym miechu dali Jetset Radio. Co tu dużo mówić - jaki sport taka gra. Rolkarze dostali to na co zasłużyli  ;D

Wolałbym Tonego z PSX niż ten bubel.

Serio? Sam nie grałem, ale kogo bym się nie pytał, ten zachwycony... '8[

#16 misiopuchatek

misiopuchatek

FAQ Crew

• Members
  • PipPipPip
  • 22408 postów
  •  PSN: rospondek

Napisany nie 20 sty 21:34

Jakoś nawet mi się tego do kolejki nie chciało wrzucić ;)
Z rolkowych gier to ja tylko lubiłem demko ESPN Games z PSX Demo Disc One/Two ;D

#17 oluszek

oluszek

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany pią 07 lis 12:30

Dla mnie tylko boxy!

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników