Skocz do zawartości

Kalibracja TV/monitora z poziomu BD PS3 od Sony

• Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
39 odpowiedzi na ten temat

#1 Guest_DarkNostris_*

Guest_DarkNostris_*
  • Guests

Napisany nie 16 maj 08:40

Witam.

Krótka informacja :)
Jest w sieci multum sposobów pozwalających skalibrować ustawienia obrazu TV/monitora w celu uzyskania jak najlepszej wierności kolorów oglądanych filmów oraz balansu i wzmocnienia bieli/czerni.

Sony ukryło w swoich filmach dodatkowy rozdział z planszami testowymi, które pozwalają bez żonglowania płytami lub szukania odpowiednich obrazów testowych po sieci.

Po odpaleniu filmu dobijamy się do menu głównego (Top Menu) a następnie wciskamy  trujk/ i wybieramy padem numer 7669 (na keypadzie telefonu właśnie 'SONY'). Po czym naszym oczom ukazuje się 1 minutowy film z kilkoma planszami testowymi. W razie potrzeby można spauzować i dokładnie ustawić swój odbiornik.

Uwaga. Nie jest to żadna sztuczka tylko ukryty rozdział na płycie, do którego nie ma odnośnika z poziomów menu. Dlatego można wbić ten numer również pilotem BT PS3. I druga rzecz, której nie mogłem empirycznie sprawdzić. Powyższa procedura powinna zadziałać również na stacjonarnych odtwarzaczach. Z uwagi, że takowego nie posiadam nie jestem pewien czy Sony nie umożliwiło uruchomienia tych testów tylko z poziomu PS3. Plansze testowe mogą się różnić w zależności od filmu.

Pozdrawiam

#2 Public Enemy

Public Enemy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 7074 postów

Napisany nie 16 maj 09:09

Hmmm, ciekawa sprawa, będę musiał to wypróbować po powrocie do domu...

#3 misiopuchatek

misiopuchatek

FAQ Crew

• Members
  • PipPipPip
  • 22408 postów
  •  PSN: rospondek

Napisany nie 16 maj 09:47

Zasłużyłeś na przylepkę pop:!

#4 olfeusz

olfeusz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6999 postów

Napisany nie 16 maj 09:54

Mam jeden film na BR i akurat od Sony. Trzeba będzie sprawdzić.

#5 picld

picld

Member

• Members
  • PipPip
  • 1489 postów

Napisany nie 16 maj 10:05

sprawdzilem. dziala  w00t
nawet spoko to wymyslili

#6 mataman

mataman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6623 postów
  •  PSN: mattaman_PL

Napisany nie 16 maj 20:00

Do pożądnej kalibracji polecam to
http://www.allegro.p...go_hd_w_wa.html

#7 Guest_DarkNostris_*

Guest_DarkNostris_*
  • Guests

Napisany nie 16 maj 21:29

Japier... za tą cenę to każdy chyba spędzi czas, żeby to sobie pogooglać i samodzielnie zmontuje taki zestaw włącznie z ustawieniami audio... Założę się, że na tej płycie jest dokładnie to co w necie tyle, że ktoś złożył to do kupy i nieźle zaśpiewał :D

#8 mataman

mataman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6623 postów

Napisany nie 16 maj 22:17

Nawet nie wiesz w jak głębokim błędzie jesteś. Jak to jest duzo to sprawdz sobie ile kosztuje kalibracja telewizora przez szpeniów.

#9 misiopuchatek

misiopuchatek

FAQ Crew

• Members
  • PipPipPip
  • 22408 postów

Napisany nie 16 maj 22:21

Stary numer. Nie płacisz za to, że 'szpenio' przyciśnie dwa przyciski tylko za to, że wiedział KTÓRE dwa przyciski wcisnąć ;D

#10 Guest_DarkNostris_*

Guest_DarkNostris_*
  • Guests

Napisany nie 16 maj 22:34

Zajmuję się dość głęboko fotografią i wiem ile zabawy jest z kalibrowaniem wszystkich urządzeń do obrazowania. Kalibracja telewizora to jest pestka w porównaniu do kalibracji monitora komputera w celu uzyskania wiernych kolorów. Te rzekome kalibrowanie domowego sprzętu audio/wideo sprowadza się do podłączenia wszystkiego kabelkami i wyświetleniu kilku plansz testowych z zachowaniem odpowiednich warunków zewnętrznych. Mówimy chyba o kalibracji wykonywanej z poziomu ustawień telewizora bez grzebania w bebechach? No cóż. Nie wiem co tam nowoczesne telewizory mogą mieć poza ustawieniem RGB, balansem bieli/czerni. Faktycznie trzeba specjalisty do tego. O audio już nie wspomnę. Są programy gdzie wrzucasz rozmiary pomieszczenia i inne duperele i masz policzone jak gdzie co poustawiać włącznie z opóźnieniami.

Jako ciekawostkę dodam, że zajęło mi kilka zawałów serca skalibrowanie monitora do lustrzanki i maszyny w LABie. Teraz kupujesz kalibrator, zakładasz na wygrzany ekran i tworzy Ci kilka profili kolorów w zależności od pory dnia, jakości i padania światła. Wiem, że w fotografii musi to być perfect, żeby otrzymane odbitki (często większe niż A4) miały barwy takie jak wywołałem u siebie na kompie.

Wracając do telewizorów. W zależności jak postprocesowany jest BD praktycznie do każdego osobnego filmu trzeba robić delikatną korektę jasności/kontrastu.
I ostatnie zdanie na temat tej superpłyty z allegro. Przeciętny Kowalski zarzuci toto do czytnika, ustawi a później na pierwszym lepszym filmie poustawia suwaki tak jak lubi bo to on będzie oglądał filmy a nie goście z laboratorium. Taki stan nie ulegnie zmianie dopóki większość nowoczesnych ekranów nie będzie potrafiła wyświetlić w miarę sensownego gamutu. Dlatego w ramach fotografii drukuje się wydruk próbny na papierze tzw. proof. Jeśli wstawię fotkę do sieci i obejrzy ją 1000 znajomych to 95% z nich widzi inne zdjęcia (pozostałe 5% - zbieżność przypadkowa). Odnosi się to również do tych co mają "skalibrowane" telewizory...

P.S. Przepraszam za offtop i za wylewność.

#11 mataman

mataman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6623 postów

Napisany pon 17 maj 02:04

Zajmuję się dość głęboko fotografią i wiem ile zabawy jest z kalibrowaniem wszystkich urządzeń do obrazowania. Kalibracja telewizora to jest pestka w porównaniu do kalibracji monitora komputera w celu uzyskania wiernych kolorów. Te rzekome kalibrowanie domowego sprzętu audio/wideo sprowadza się do podłączenia wszystkiego kabelkami i wyświetleniu kilku plansz testowych z zachowaniem odpowiednich warunków zewnętrznych. Mówimy chyba o kalibracji wykonywanej z poziomu ustawień telewizora bez grzebania w bebechach? No cóż. Nie wiem co tam nowoczesne telewizory mogą mieć poza ustawieniem RGB, balansem bieli/czerni. Faktycznie trzeba specjalisty do tego. O audio już nie wspomnę. Są programy gdzie wrzucasz rozmiary pomieszczenia i inne duperele i masz policzone jak gdzie co poustawiać włącznie z opóźnieniami.

skoro zajmujesz sie fotografia to proszę cię nie wypowiadaj się na temat kalibracji tv a tym bardziej sprzętu audio. Jak widać nie masz o tym zielonego pojęcia skoro jak napisałeś "O audio już nie wspomnę. Są programy gdzie wrzucasz rozmiary pomieszczenia i inne duperele i masz policzone jak gdzie co poustawiać włącznie z opóźnieniami" bo to moze zrobic sam amplituner, tyle że będzie to dalekie od ideału.

Kalibracja tv odbywa sie  przy pomocy specjalistycznych urządzeń i softu typu  Colorfacts, Sencore, ISFccc, którego raczej nikt w domu nie posiada. Ale ty napewno o tym wiesz :P . Na koniec dodam że 90% uzytkowników obraz po kalibracji napewno sie nie spodoba ale to juz inna sprawa.

#12 Public Enemy

Public Enemy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 7074 postów

Napisany pon 17 maj 05:18

Więc jak się taka "profesjonalna" kalibracja nie spodoba to po co ją robić? Czy ja się mylę, czy granie/oglądanie ma dawać fun?  Skoro taka amatorska kalibracja jest wystarczająca to po co szarpać się na profesjonalną? Tak samo zresztą ze sprzętem: 99.9% nie poczuje różnicy między sprzętem audio za 3k a sprzętem za 30k (a między tym za 30k a za 300k to pewnie 1 promil poczuje, i to niekoniecznie jeśli się im zasłoni oczy i nie powie czego odsłuchują).

#13 Guest_DarkNostris_*

Guest_DarkNostris_*
  • Guests

Napisany pon 17 maj 07:17

Punktem mojej wypowiedzi był właśnie fakt, że większość ludzi po takiej pro kalibracji i tak poprzestawia wszystko zgodnie ze swoimi preferencjami (w większości przypadków podniesie nasycenie kolorów ;)) I... wiem jakich urządzeń używa się do kalibracji ;)
Nie wiem co za różnica w kalibracji TV i monitora dla fotografa, jeśli cel jest ten sam - wierność wyświetlanego obrazu...

Co do setupu audio... takie coś miałem na myśli http://www.cara.de/ENU/index.html i to nie jest raczej coś co możesz poustawiać w amplitunerze...

#14 misiopuchatek

misiopuchatek

FAQ Crew

• Members
  • PipPipPip
  • 22408 postów

Napisany pon 17 maj 07:50

I na spokojnie do tematu. Mamy darmowe testowe ekrany w każdym BD. I każdemu zwykłemu zjadaczowi filmów to wystarczy.

#15 Public Enemy

Public Enemy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 7074 postów

Napisany pon 17 maj 08:32

Dziwny jesteś, ja filmy oglądam a nie zjadam :P

#16 misiopuchatek

misiopuchatek

FAQ Crew

• Members
  • PipPipPip
  • 22408 postów

Napisany pon 17 maj 08:45

No widzisz. Bo ja jestem wyjątkowy ^-^

#17 Borys85

Borys85

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2260 postów
  •  PSN: POZnan*

Napisany pon 17 maj 08:52

PE, niby nie, ale pudełko mi przysłałeś nadgryzione ;D

@mataman - wruć luz, takie spuszczanie się nad tym, że Ty coś wiesz, a kto inny na pewno pisze banialuki nie jest fajne i nie fajnie się czyta pop:!

#18 mataman

mataman

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 6623 postów

Napisany pon 17 maj 09:23

Nie taki był cel mojego posta.

Co do setupu audio... takie coś miałem na myśli http://www.cara.de/ENU/index.html i to nie jest raczej coś co możesz poustawiać w amplitunerze...

To własnie robi mój amp, puszcza sobie różowy szum i inne piski aby ustawić zestaw. Tylko ze nie zawsze wychodzi to jak powinno.

@public enemy, jeżeli kupuje tv za ponad 4tys to chce wyciągnąć z niego wszystko co możliwe i do tego potrzebuje kalibracji. Biały ma być biały a nie niebieski itd

#19 Public Enemy

Public Enemy

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 7074 postów

Napisany pon 17 maj 10:54

Tak wiem, Ty i trochę innych osób potrzebuje mieć poczucie, że mają profesjonalnie skalibrowany TV, a że ogląda im się gorzej niż na mniej profesjonalnych ustawienia? To nie istotne... Wyobraź sobie, co dopiero chcą mieć Ci z telewizorami za 10k. Tam już się liczy kąt patrzenia, trzeba połknąć szczotkę i nie ruszać na kanapie, bo zmieni się kąt...
p.s. Żeby biały był biały a nie niebieski, nie potrzebuję fachowca...

#20 Borys85

Borys85

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 2260 postów
  •  PSN: POZnan*

Napisany pon 17 maj 11:12

U mnie i bez kalibracji biały jest biały ke/ chyba, że mam coś z oczami >:<

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników